fp4Kontakt os:

Log på

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Interviews og beretninger

Generalforsamling i Frivilligcenter Kerteminde kommune

Generalforsamling i Frivilligcenter Kerteminde kommune

           Frivilligcenter Kerteminde Kommune har afholdt generalforsamling godt ledet af Steen...

MÅNEDENS FORENING MARTS

MÅNEDENS FORENING MARTS

  BR 66 BREDDEKLUBBEN MED PLADS TIL ELITE Som den første forening, i det nye tiltag i...

Senior Messen 2016

Senior Messen 2016

    Den 28. september blev der holdt seniormesse i Munkebo med stor succes. Seniormessen...

frivillig fredag/foreningens dag for flygtninge i Munkebo Idrætscenter

frivillig fredag/foreningens dag for flygtninge i Munkebo Idrætscenter

  Vi har i Frivilligcenteret Kerteminde kommune sammen med fritidskonsulent Kasper Olesen...

Kirsebær tiltrækker frivillige

Kirsebær tiltrækker frivillige

      45 frivillige havde fundet vej til aftenens frivilligmøde i Kulturhus Fjorden. Og dejligt...

 • Generalforsamling i Frivilligcenter Kerteminde kommune

  Generalforsamling i Frivilligcenter Kerteminde kommune

  lørdag, 4. marts 2017 11:00
 • MÅNEDENS FORENING MARTS

  MÅNEDENS FORENING MARTS

  lørdag, 4. marts 2017 10:46
 • Senior Messen 2016

  Senior Messen 2016

  onsdag, 5. oktober 2016 11:08
 • frivillig fredag/foreningens dag for flygtninge i Munkebo Idrætscenter

  frivillig fredag/foreningens dag for flygtninge i Munkebo Idrætscenter

  onsdag, 5. oktober 2016 10:30
 • Kirsebær tiltrækker frivillige

  Kirsebær tiltrækker frivillige

  onsdag, 18. maj 2016 09:53

MÅNEDENS FORENING MARTS

 

BR 66

BREDDEKLUBBEN MED PLADS TIL ELITE

Som den første forening, i det nye tiltag i Frivilligcentret, er BR 66 fra Langeskov valgt som månedens forening i Kerteminde Kommune.

BR 66 her 470 medlemmer fordelt på håndbold, gymnastik og cykling. Og meget i frivillig foreningsånd møder vi hovedformand Allan Thomsen og håndboldformand Claus Schmidt en søndag morgen i Langeskov Hallen til en snak om foreningen - Som de begge siger - Det er det bedste tidspunkt at møde os, vi er i hallen alligevel hele søndagen.

Bestyrelsen i BR 66 består af 7 mand, og under snakken tales der meget om, at alle er meget vigtige i det daglige arbejde. Klubben arbejder meget med bredden, ud fra et værdisæt med ord som engagement, respekt, sammenhold, fair play og at der skal være plads til alle. De underkender dog på ingen måde at der også er plads til dem,, der gerne vil og kan lidt mere, og bla. derfor har håndboldafdelingen en formel aftale med GOG.

Frivilligheden blomstrer i BR 66, og man får hurtigt indtrykket af en forening, som holder fast i gamle dyder, og får frivillige til at engagere sig i indtægtsgivende arrangementer til glæde for alle i klubben. Ved siden af dette har man været rigtig gode til at finde de rigtige folk til bearbejdning af sponsorer, og det er imponerende at se at tæt på 70 sponsorer støtter klubben - Det er der mange større klubber der vil misunde.

Claus Schmidt, som har været frivillig i 16 år, og som er en ildsjæl jeg sjældent har mødt, fortæller med glød i stemmen om et nyt tiltag i håndboldafdelingen.

- Jeg så tv mellem jul og nytår, og så den gamle håndboldlegende Rikke Nielsen fortælle om et håndboldprojekt hun havde sat i gang i Ålborg for hjerneskadede. Jeg tænkte, at det skal vi lave i BR 66, så jeg tog kontakt til Rikke i januar, og kan nu med glæde fortælle, at vi starter projektet lørdag den 4. marts kl. 11.00 i Langeskov hallen. Jeg er meget spændt på dette, og glæder mig som et lille barn til at se og udvikle dette i samarbejde med frivillige trænere og dygtige pædagoger, som har lovet at være faglige sparringspartner, også på frivillig basis, slutter Claus Schmidt.

Vi vil i løbet af måneden fortælle flere historier om klubben, og disse kan læses på vores nyhedssbrev, hjemmeside (www.frivilligcenterkerteminde.dk) og på facebook Frivilligcenter Kerteminde Kommune.

  BR66 logo